Swarovski Taşı’nın özellikleri

Bu yazımızda takı ve aksesuar dünyasındaki yapıtaşlarından biri olan Swarovski Taşı’na yakından bakacağız. Yazının ilerleyen kısmında daha detaylı olarak da Swarovski Taşı’nın Özellikleri sizlere sunulacak.

swarovski_logo morgumus.com

Birlikte Swarovski Taşı’nın Özellikleri nelerdir?

“Swarovski” tanımlamasının ana kaynağı üretici firmanın kurucusu D. Swarovski’dir. Kristal taş olarak da anılan Swarovski taş, D.Swarovski ve ekibi tarafından laboratuvar ortamında imal edilmiştir. Kaya kristali, akrilik veya cam karışımından ortaya konulan Swarovski taş, 1895 tarihinden günümüze kadar ayakta kalmış ve popülerliğini sürekli katlamıştır.

Swarovski Taşı’nın en belirgin özelliği ise görünümüdür. Kendine özel yöntemler ile kesilen ve şekillendirilen bu taş pürüzsüz olmasının yanında pırlanta görünümünü de ortaya çıkarmaktadır. Kullanıldığı alanlar ise oldukça geniştir. Örneğin bir gelinliğin üzerinde görebileceğiniz gibi kulakta küpe şeklinde de görebilirsiniz. Gerçek elmas gibi göründükleri için yanılgıya düşürebilen Swarovski Taşı’nı ayırt etmek kimi zaman oldukça zordur. Genel olarak birçok alanda kullanılsa da ağırlıklı olarak kullanım alanı takı üzerinedir. Taşların renk tonu ve ışık yansıtma düzeyinden dolayı gümüş ile kullanımı daha uyumlu bir görüntü ortaya koyar. Yüzük, kolye veya küpe fark etmeksizin herhangi bir gümüş aksesuar veya takıda da kullanılmaya uygundur. Swarovski taş ile beraber oluşturulan bir kompozisyon gümüşü daha da ışıltılı bir kimliğe büründürecektir.

Swarovski Taşı’nın Özellikleri fiyatını etkiler mi?

Swarovski Taşları standart değil, renk ve kalite olarak kategoriye tabi tutulmuştur. Bu özelliklerine göre fiyatları da değişmektedir. Her mücevher gibi Swarovski taşlar da imitasyon olarak piyasada yer almaktadır. İmitasyon yani sahte Swarovski taş ile gerçeğinin ayırt edilmesi de mümkündür.

Peki sahtesini nasıl anlarız?

Gerçekleştirebilmek için birkaç püf noktaya dikkat etmemiz gerekmekte. Hala üretime devam edilen Swarovski taşların üretimi özel olarak kendi firmasında yapılmaktadır. Laboratuvar ortamında imal edilen bu taşın orijinal olduğunu anlamak için uzmana gitmeden önce hangi firmadan temin edildiğine dikkat edilir. Yüksek kalite mücevher atölyelerinde gümüş ile beraber kompozisyon haline getirilen bu taşların güvenilir marka etiketi altında olduğundan emin olur.İsmi duyulmamış, piyasanın uzağında, gerçekçilikten uzak fiyatlarda satış yapmakta olan marka ve satıcıların ürünlerine itibar etmeyin, temin etmeye çalışmayın. Son zamanlarda oldukça artan ve alışkanlık hakine gelen sanal alışverişte bu tip markalar karşınıza çıkacaktır. Edinilen bilgilere göre bu tip sayfaların bir bölümü imitasyon taşlar ile takı ve aksesuar satışı yapmaktadır. Bu sebeple güvenilir sitelerden, satış güvencesi veren satıcılardan alışveriş yapmanız gerçek Swarovski taşlı bir aksesuar aldığınız ihtimalini güçlendirecektir. Eğer bir takı dükkanı veya kuyumcudan alacaksanız ise üç başlık altında ürünleri incelemelisiniz.

Mor Gümüş ‘ten alınan Swarovski Markalı Gümüşlerin Orjinalliğinden Nasıl Emin Olabilirsiniz?

Yukrarıda verilen bilgilere ek olarak Mor Gümüş’ten alınan Swarovski markalı takılar yanlarında yine swarovski tarafından özel üretilen hologramlı barkodu ile gelmektedir. Bu barkodu telefonunuzla okutarak orjinalliğinden emin olabilirsiniz.

 

İlk Detay: Yüzey

Yukarıda da biraz değindiğimiz gibi Swarovski taşların kesimi ve dokusu incelendiğinde pürüzsüz ve kaygan bir yüzey ortaya çıkar. Oldukça zarif bir yüzeye sahip olan Swarovski taşların kıvrımlı kesimi de bir diğer başlıca özelliğidir. Mercek yardımıyla taşı incelediğinizde taşın kemik yapısı da size; kalitesi ve suniliği hakkında fikir verecektir. Eğer Swarovski olarak sunulan bir taşın üzerinde aşınma veya çizikler mevcut ise hakiki olma ihtimali oldukça düşüktür.

İkinci Detay: Parlaklık

İmitasyonların artık bir sanat haline gelmesi ile beraber hakiki-sahte ayrımı görünüm üzerinden güçlükle yapılmaktadır. Fakat her ne kadar iyi bir imitasyon olsa da hakiki olan ile imitasyon arasındaki parlaklık farkı gözle görünmektedir. Elmasa oldukça yakın bir görünüm sunan Swarovski taşların hammaddeleri sayesinde imitasyon olanları o seviyeyi ortaya koymakta zorlanırlar.

Üçüncü Detay: Yansıma 

Bu en basit detaydır. Eğer hakiki bir Swarovski taş ile karşı karşıya iseniz yansıma sadece kırık beyaz bir şekilde olur. Birden fazla rengin açığa çıktığı durumlarda sahte olduğuna emin olabilirsiniz.

Bu yazımızda Swarovski Taşı’nın Özellikleri üzerine birkaç bilgiyi kaleme aldık. Daha fazla detay için aksesuarınızın satıcısı ile iletişime geçmeniz daha yararlı olacaktır.

Daha fazla bilgi için Swarovski kurumsal sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir