138 sonuçtan 1-48 arası gösteriliyor

 2.197,97
 1.023,98
 2.362,50

925 AYAR GÜMÜŞ TESBİH

Gümüşün kullanıldığı takı ve aksesuarlardan biri de gümüş tespih tir. Mor Gümüş’ten alacağınız bu tespihler yüksek kalitede el işçiliği ile üretilmiş olup beğeninize sunulmuştur.

Türk Dil Kurumu’nun tespih tanımı, “Belirli dinî sözleri tekrarlamak veya elde oyalanmak için kullanılan, türlü maddelerden boncuk biçiminde yapılmış, genellikle otuz üç veya doksan dokuz taneden oluşmuş dizi” diye tanımlansa da tespih özellikle erkeklerin dünyasında oldukça özel ve kıymetli bir aksesuardır.

Özellikle erkeklerin günlük hayatta yanlarında taşıdıkları bir numaralı aksesuarların arasında yer alan, dua esnasında ya da çoğunlukla günlük hayatın stresinden uzaklaşmak için çekilen tespihlerin tarihi ise çok eskilere dayanmaktadır. Avladıkları avların parçalarını ipe dizen ilk insanlar, bunları bir sonraki avda başarı sağlamak için üzerilerine takarlardı. Sonraları bu tip takıların, kötülüklerden ve düşmandan koruduklarına inandıkları için savaşlarda da takmaya başladılar.

Bu tarz boncukların dini amaçlı kullanıldığına da ilk defa Hindistan’da rastlanmıştır. İslamiyet başta olmak üzere birçok dinde kullanılmıştır. Bunun dışında stres atmak için de kullanılır. Bu kıymetli aksesuarın koleksiyonerleri bile vardır. Bu muhteşem ve faydalı aksesuarın en kalitelisini, en uygun fiyata MORGÜMÜŞ güvencesiyle kolaylıkla satın alabilirsiniz.

TESBİH MODELLERİ

Sağlamlığı, kalitesi ve modernliğiyle 925 ayar gümüş tespih lerin kullanıcıların çeşitli isteklerine göre tasarlanmış yüzlerce modelini en uygun fiyata, ince işçilik, el yapımı, garantili olarak MORGÜMÜŞ’te kolaylıkla bulabilirsiniz.

Altın kaplamayla kaliteyi arşa çıkaran modelleri tercih edebilir veyahut da Fatih Sultan Mehmet zamanından bugüne kadar devam eden, ilk başlarda Gümüşhane gümüşleriyle yapılmış Trabzon’a özgü kazaziye sanatıyla yapılan el örmesi tespihlerle klâsınızı zirveye taşıyabilirsiniz.

Tamamen el işçiliğiyle yapılan kazaziyede 925 ayar gümüş saç teli kalınlığına yani yaklaşık 0,08 mikron kalınlığında ince tel haline getirilir. Bu tel, bir çıkrık yardımıyla ipek iplik üzerine sıkı bir yay gibi sarılarak belli bir esneklik ve kalınlığa ulaşır. Bu telden tamamen tel örgü teknikleri kullanılarak değişik parçalar üretilir. Tasarlanan ürüne göre bu küçük parçacıklar birleştirilerek takıya dönüştürülür.

TESBİH SANATI

Tespihin sanat eseri olarak kullanılması, ilk defa Türklerde görülmektedir. İstanbul’un tesbihce en zengin olduğu dönemler 16 yy’ın sonlarına isabet ettiği anlaşılıyor. Bu devirde, herkesin elinde olmasa bile cebinde mutlaka tespih bulunmuştur. Tespihlerin en güzelleri İstanbul’da yapılmıştır.

Whatsapp Aç
1
Merhabala;
Nasıl yardımcı olabilirim?